Nevěsta

Svatební závoj – ano či ne?

Svatební závoj - ano či ne?

Závoj je jediným svatebním doplňkem nevěsty, který byl stvořen jen pro tento den. Nevěsta ho obléká pouze ke svatebním šatům a byl vždy považován za symbol čistoty. Po svatbě si ho buď uschová, daruje kamarádce na její svatbu nebo vydraží ve svatební den.

Na dotaz, zda se závoj nosí i dnes, odpovídáme ano, ale záleží na správném výběru.K současnému trendu jednoduchých, tzv. boho šatů se hodí dlouhý splývavý závoj v délce po zem nebo do půli lýtek. Neměl by být ničím lemovaný, aby nebyl výraznější než samotné šaty. Závoj může být spojen s květinovým věnečkem nebo ozdoben květy.

Ke zdobenějším šatům krajkou nebo výšivkou se hodí tzv. španělský závoj. Je to dlouhý závoj lemovaný různě širokou krajkou. Bývá jednovrstvý, v délce, aby byl alespoň do půlky vlečky nebo delší.

Zdobené závoje kamínky nebo perličkami se hodí ke zdobeným bohatým šatům. Zdobení na závoji by mělo být stejné nebo podobné jako na svatebních šatech.

Dvou a vícevrstvé závoje v odstupňovaných délkách se nyní již moc nenosí, protože se nehodí k současnému stylu šatů. Působí moc mohutně a „přebíjí“ krásu a jednoduchost šatů.